V první řadě si musíte rozmyslet, co od dekorační látky očekáváte. Má plnit pouze dekorativní funkci, nebo potřebujete především funkční závěs? Závěs má zatemnit místnost pro kvalitní spánek, nebo postačí clona od všímavých sousedů a ostrého slunce.

  • Pokud postačí mít závěs na ozdobu, nemusíte řešit míru zatemnění, potom si můžete vybrat z jakékoliv látky, která se materiálově hodí na závěs a vyhovuje vám její design. Nemusí se zatahovat a můžete použít i poloprůhledný voál.
  • V případě že potřebujete závěsy zatahovat, a není nutné úplné zatemnění, vyberte si látky, které nejsou průhledné a mají dostatečnou gramáž. To splní například naše látka Oxford, nebo Dorádo. Upřednostňujete přírodní materiály, použijte klasickou bavlnu.
  • Do ložnic a dětských pokojíčků je často potřeba zatemnit a odhlučnit. V tomto případě si vyberte dekorační látku Blackout

Dekorační látky na rozdíl od záclon mají stanovenou šíři materiálu, vy si při objednání zvolíte v metrech výšku závěsu, jakou potřebujete. Doporučujeme přidat na šití a založení min 10 cm navíc. Závěs s širokým spodním lemem hezky drží tvar, vypadá elegantně, proto nešetřete pár centimetrů a zakupte si látku v dostatečném množství.

Rozhodně každému závěsu bude prospěšná kvalitní řasící páska, čím vyšší gramáž látky zakoupíte, tím širší řasící stužku doporučujeme. Úzké stužky nevytvarují závěs a výsledný efekt nebude zaručený. Aby záclony i závěsy vypadaly na okně hezky, volte závěs vždy o něco delší než záclonu.

Když si nebudete jisti spotřebou, rádi vám pomůžeme a stačí se obrátit na naše švadlenky. S nimi si můžete upřesnit kolik látky potřebujete i vzhledem k vzoru na látce, jaký typ zavěšení máte, nebo jak široký lem budete na závěsu chtít ušít. To platí i v případě, že potřebujete ušít něco jiného než závěs. Z dekoračních látek se dají šít ubrusy, povlaky na polštáře, nebo třeba podsedáky. Můžete tak mít cele komplety do všech pokojů. Kontakty na naše švadlenky naleznete ZDE.