Délka garnýže se skládá z několika rozměrů:

  • změřte šíři okna
  • k šířce okna připočítejte min. 25 cm, tam bude ukotvena konzole garnýže
  • za konzolí je potřeba počítat ještě navíc 10-15 cm kde je nasazena koncovka

Uvedené rozměry jsou minimální a potřebujete je pro správné zavěšení záclon a závěsů. Oba druhy látek potřebují přesah přes okno. Závěsy běžně mívají 150 cm na šíři. Ve chvíli, kdy jsou závěsy rozhrnuté, je nutný prostor tak aby okno nestínily.

Náš tip:

Při nákupu záclony je právě rozměr od konzole, ke konzoli ten, který určuje kolik záclony nakoupit. Změříte, kolik cm máte mezi konzolemi a vynásobíte 2x. Násobek je potřeba na hezké řasení záclony.

 

Při kotvení garnýže potřebujete od okna minimálně 25 cm na každou stranu. Tam upevníte konzole. Postupujete stejně u jednořadých i dvouřadých garnýží.

 

Další rozměr, který je při upevnění garnýže důležitý, je výška, kam garnýž přivrtat. Nad oknem musí být minimálně 10-15 cm. Na garnýží visí kroužky s žabkami, případně s háčky, proto nemůže být tyč garnýže těsně nad oknem.  

Může se stát,  že nemáte dostatečný prostor nad oknem a máte nízké stropy. Řešením je, použít jiný typ zavěšení. Pro tyto prostory jsou vhodné například plastové kolejnice. U kolejnic vám postačí pár centimetrů a záclonu a závěs lze zavěsit souběžně s kolejnicí.