Jak prát záclony

Každá hospodyňka má svůj způsob a svůj trik, shrneme si tedy to nejdůležitější.

Záclony jsou převážně z polyesterových materiálů, jsou buď tkané, nebo pletené (to jsou ty žakárové). Jsou to jemné materiály a aby propouštěly světlo, jsou tenké a delikátní. Tak k nim také musíme přistupovat. Používejte tedy sáček na praní jemného prádla. Teploty volte v rozmezí 30 a 40 °C, doporučujeme držet se pracích znaků. Používejte prací prostředky na bílé jemné prádlo. Nepoužívejte aviváž, ta vlákno obalí a záclony pak mají tendenci šednout. Záclona sice provoní byt, ale efekt je to krátký. Zkusila to určitě každá z nás 😊

Někteří prodejci tvrdí že se záclony žehlit nemusí. Je pravda, pokud žakárovou záclonu vyperete na program – jemné prádlo, nevyždímete, jen necháte okapat a rovnou pověsíte, záclona se vyvěsí a pracné žehlení není potřeba. Maximálně můžete rozžehlit boky záclon, které mají tendence k neposlušnosti.

U voálových záclon žehlení doporučujeme, jsou to tkané záclony a pomačkání je na nich znatelné. V každém případě záclony žehlit můžete na stupeň určený na polyesterové tkaniny. Doporučujeme teplotu vyzkoušet někde na rožku, nepoložit plochu žehličky doprostřed záclony. Pokud by se vám něco takového podařilo, a upřímně, podařilo se to určitě za život každému člověku, pošlete nám fotografii a my vám pošleme slevový kupon na nákup nové, aby to tak nebolelo. Kontakt máte zde.

____________________

Náš tip:

Záclony se snažte mít do rozměru max 3–4 metrů šíře. Potom doporučujeme rozdělit na dva kusy. Se záclonou se lépe manipuluje právě při praní a žehlení. Také, což není zanedbatelný argument, při otvíraní oken je menší šance zatržení záclony. Rozhrnete část záclony a můžete větrat.

____________________

Pokud potřebujete starší záclonu bělit, použijte pouze přípravky k tomu určené. Ty dostanete v supermarketu, nebo drogerii. Jste pro co nejmenší užívání chemie? Použijte ocet a jedlou sodu. Nepostradatelní pomocníci v kuchyni za par korun a už naše babičky věděly, jakou sílu mají. Pokud zapátráte v babských radách, záclony se máchaly v inkoustu. Modravý nádech na okně zmizel a zbyla jen sněhově bílá.